СМИ о нас

форум Інтеграція ВПЛ частіше залишається їх «особистою» проблемою. 20.07.2016, 16:20

Такий висновок зробили переселенці під час ІV Всеукраїнського форуму переселенців, який 26 травня відбувся в Києві. Захід об’єднав внутрішньо переміщених осіб з Донецької та Луганської областей, а також з анексованого Росією Криму.

Як відзначили організатори від «Кримської діаспори», територіальний зріз прибулих ВПО неоднорідний. Кількість людей, які виїхали в результаті анексії з Криму, в десятки разів менше, ніж число переселенців з окупованих територій сходу країни. Анатолій Засоба, глава цієї громадської організації, зокрема сказав під час виступу на Форумі, що кримчан на форумі було менше, ніж представників Донбасу, але більше, ніж у попередні рази.

У лютому місяці цього року громадська організація «Кримська діаспора» провела ІІІ Всеукраїнський форум переселенців, де особливо гостро обговорювали проблеми із забезпеченням ВПО житлом. Побажання і колективні напрацювання, зроблені взимку, дозволили вже до початку наступної зустрічі з колегами по життєвим негараздам почати реалізацію масштабного проекту із забезпечення переселенців земельними ділянками під будівництво будинків в Київській області. Основними темами ІV Форуму стали зайнятість і додаткову освіту переміщених осіб.

 

— У цій залі випадкових людей немає. На порядку денному стоять дуже важливі питання життєзабезпечення українців, які опинилися не по своїй волі у положенні вигнанців з рідних місць. Драматичні обставини, які два роки тому перевернули світоустрій України, не зломили нас, друзі. Ми стали сильнішими, мудрішими і, як не дивно, — оптимістично. Особливих сил нам додає та обставина, що наші долі знаходяться лише в наших з вами руках. І ми беремося за вирішення своїх проблем, — сказав у вступній промові Анатолій Засоба, голова ГО «Кримська організація».

Одним зі спікерів форуму став Володимир Павлович Казарін, ректор Таврійського національного університету ім.Вернадського. Він презентував відновлений на материку славетний кримський вуз. Виступ ректора був емоційно яскравим і змістовним, а центральний меседж містився в добрих новинах для випускників кримських шкіл з 2014-го по 2016 рр. Для них уже внесені зміни в порядок вступної компанії до цього навчального закладу, незалежно від того, чи стали вони переселенцями або тільки збираються виїжджати на материк для вступу в ТНУ.

Для підприємців теж лунали обнадійливі вісті. Кредит для переселенців, і не тільки під 5% відсотків річних, вже практично реальність. Про це на Форумі розповів Андрій Стецевич, заступник голови Ощадбанку. Він презентував інноваційну програму кредитування соціальних підприємств для підприємців переселенців — «Соціальне інвестування».

 

Інтегруватися в середовище нових місць проживання — справа непроста. Про це розповідали в кулуарах і в дискусіях учасники IV Всеукраїнського форуму переселенців. Після виступів спікерів учасники продовжили роботу в групах. Панельна дискусія на тему «Бізнес середовище для переселенців: проблеми і перспективи» зачіпала всі питання працевлаштування ВПО, ведення бізнесу та підтримки підприємницьких ініціатив.

Дискусію «На шляху до успіху: можливості додаткової освіти дорослих» було присвячено

 пошуку рішень та відповідей на питання: навіщо і як вчать в Україні дорослих людей. Спілкування переселенців, представників вузів та Мінсоцполітики вийшло продуктивним. Якими будуть його плоди — покаже найближчий час.

Дискусія про роль держави і громадянського суспільства в інтеграції переселенців вийшла найгострішою з усіх зустрічей. Однак будь-яке спілкування для нас нині привід почути думку людей і провести роботу над помилками для поліпшення свого майбутнього.

До участі в обговоренні актуальних для переселенців тем були запрошені громадські діячі, правозахисники, державні чиновники, роботодавці та інші зацікавлені сторони. У Форумі взяли участь понад 200 внутрішньо переміщених осіб з усієї України.

Форум пройшов за підтримки Посольства США в рамках проекту «IDP HUB бізнес середовище для переселенців в Києві і області».

Під час Форуму можна було познайомитися безпосередньо з бізнесом ВПЛ на виставці досягнень підприємців-переселенців. Майже третина з 18 учасників виставки — новий бізнес переможців конкурсу грантів за проектом допомоги переселенцям в інтеграції «Новий відлік-1» від міжнародного благодійного фонду «Відродження». Сьогодні ці підприємці, переселенці з Криму і Донбасу, демонструють нам свої досягнення за перші повріччя роботи в Києві та Київській області.

Форум відвідала Марина Берсенєва

 

Коментарі учасників Форуму:

Оксана Вороніна, психолог, незалежний бізнес-тренер в області розвитку особистості керівника.

 — На IV Всеукраїнському Форумі переселенців з Криму і сходу України я була фасилитатором в секції, присвяченій взаємодії переселенців з владою. Мені відкрилося, що існує багато громадських рухів, течій, а разом з тим й болю і потреб, про які ми не знаємо і які замовчують наші ЗМІ. Наприклад, тільки 1% статей в лютому цього року було присвячено темі переселенців. Понад 70% цієї інформації несуть негативне ставлення до ВПО. Крім того, серед учасників багато хто розуміє, що якщо вони самі не ініціюватимуть значущі для них проекти, влада з їх проблемами не впорається.

Але більша частина цих активістів на межі вигоряння: занадто велике навантаження -адаптація до нових умов, турбота про безпеку своєї сім’ї, пошук гідної роботи, боротьба з бюрократією … Емоції для мешканців східної України відіграють велику роль. І виступи «спокійних киян» іноді сприймаються ними як байдужість, як бажання все згладити і нічого не робити.

В організації подібних форумів важливо, щоб була можливість не тільки слухати спікерів і задавати їм питання, але і працювати в групах, вчитися об’єднувати зусилля і реалізовувати конкретні спільні проекти.

Ми, люди, таки різні. Проте часто нам потрібно з’їсти разом не один пуд солі, щоб краще розуміти і сприймати один одного. І ми так схожі! Тільки важливо зараз створювати середовище для об’єднання зусиль, діалогу і підтримки один одного у створенні Майбутнього, в якому нам всім хочеться жити.

 

Про проект Новий відлік — 2 в #IDP_HUB

Розповідає Ірина Сірик, менеджер навчальних проектів, переселенка з Криму:

Громадська організація «Кримська Діаспора» на базі Простору переселенців #IDP_HUB за сприяння Міжнародного фонду «Відродження» продовжує проект підтримки малого бізнесу та самозайнятості внутрішньо переміщених осіб (ВПО) і ветеранів АТО «Новий відлік 2 в Києві і області». Проект стартував в Києві, Львові, Одесі та Харкові. Саме в цих містах зараз знаходиться найбільша кількість тимчасово переміщених осіб (ВПО).

Програма стала можливою завдяки підтримці міжнародного фонду «Відродження». Проект підтримки бізнес-ініціатив переселенців створений для сприяння їх якнайшвидшої соціалізації та інтеграції на новому місці. Основне завдання — стимулювати вимушено переселених людей і ветеранів АТО знайти себе в секторі самозайнятості та підтримати їх підприємницькі ініціативи. Проект «Новий відлік» буде реалізований протягом 8 місяців. Ключовим моментом проекту є надання грантів на початок нового бізнесу для

 Людей з відповідної цільової групи, які зараз живуть в Києві і Київській області. Всього 800 тис гривень буде розподілено між 15-20 бізнес-ініціативами, на кожну ініціативу — від 10 до 80 тисяч гривень.

До 11-го квітня 2015 року переселенці, які побажали брати участь в проекті, заповнили онлайн-анкету з описом свого проекту. Із загальної кількості людей було відібрано 100 чоловік, які протягом 2 місяців проходять спеціально розроблену для них освітню програму. Щоб розширити кількість людей, яким потрібна допомога, ми хочемо з отриманих заявок сформувати ще 4 групи, набравши додатково 120 чоловік. Таким чином, ми даємо можливість більшій кількості представників ВПО і ветеранів АТО отримати шанс на придбання допомоги! Наші учасники навчаються у викладачів, широко відомих в середовищі бізнес-освіти. Такі знання дозволять успішніше реалізувати бізнес-ініціативи кожного учасника проекту. Програма навчання включає в себе інформаційні блоки, семінари, лекції, дискусії, роботу в міні-групах, бізнес-кейси, юридичні та бухгалтерські консультації, а також тренінги з написання бізнес-плану. В кінці цього етапу відбудеться конкурс бізнес-планів, в результаті якого комісія визначить 15-20 чоловік, які отримають гранти. Також переможцям у період з початку липня до кінця цього року буде надано консультативну підтримку для розвитку їх бізнесу.

Газета Верховної Ради України «Голос України» (http://www.golos.com.ua/article/272382)