Проекты
Менеджер проекта: Руслан Шульга, Степан Скріпніченко
Протягом восьми місяців активісти ГО «Кримська діаспора» працювали над проектом створення в Київській області екологічного поселення для внутрішньо переміщених осіб (ВПО). На сьогодні приєдналися до участі в проекті 439 сімей переселенців. Під будівництво селища влади Київської області запропонували ділянку землі площею в 55 га недалеко від селища Абрамовка Вишгородського району.
Хто майбутні поселенці? В основному, це сім’ї з дітьми (по двоє і троє малюків.) Практично всі учасники мають потрібні і корисні майбутньої громаді професії, а серед побажань до майбутніх забудовникам поселення частіше звучить заклик будувати добротно і з урахуванням новітніх технологій. Основний девіз селища — екологічність і тому головний акцент організатори роблять на поновлюваних енергоджерел. У самій ідеї закладена можливість вирішення проблеми фінансування будівництва селища за рахунок інвесторів. Це підвищує шанси на отримання міжнародної підтримки Екопоселення, а також допоможе залучити до новомодного острівця Екогромади в Київській області численних туристів. Про це не тільки мріють переселенці, але вже і працюють над проектуванням з великим ентузіазмом.
Один з активістів — Степан Скрипніченко, приступив до роботи над проектом як волонтер «Кримської діаспори». Тепер він очолює оперштаб Екопоселення.
— Мета проекту — допомога в інтеграції ВПО / IDP на новій території, допомога в будівництві житла для осіб, що переселилися до Києва і Київської області з Криму і території проведення АТО. І проблема ця протягом двох років в країні ніким не вирішувалася. Нині середня орендна плата житла в Києві і області становить не менше 5-6 тис грн на місяць. Навіть за умови роботи обох працездатних членів сім’ї, сукупного доходу не достатньо для оплати житла, не кажучи вже про соціальні потреби сімей. Багато з наших учасників проекту прийняли рішення залишатися в даному регіоні навіть в разі де-окупації рідних місць. І на даному етапі інтеграції для них гострою потребою залишається придбання або будівництво власного житла (невеликих будиночків). Це дасть сім’ям реальну можливість повністю покривати свої витрати, не витрачаючи гроші на оплату оренди житла, — розповідає активіст.
Відзначимо, що 90% учасників проекту — переселенці з Криму і Сходу України. Приблизно половина учасників дійсно збиралися серйозно займатися отриманням землі з подальшим будівництвом на ній житла своїми силами. З початку 2016- го року проведено близько 30 зборів, під час яких відбувалося більш близьке знайомство з сім’ями учасників, їх матеріальним становищем і з’ясовували побажання кожного. Серед активістів є практично всі необхідні фахівці для проведення такої складної роботи як створення поселення. Про це розповідає керівник проекту Руслан Шульга.
— Нами вже отримані угоди на виділення землі від Кіевоблгосгеокадастра. Наступний етап — отримання прав власності на ділянки для кожного нашого поселенця — також планомірно здійснюється. В цей же час ми збираємо з наших команду будівельників, визначаємо варіанти проектів майбутніх будинків і матеріалів для будівництва. Уже розробляємо кошториси на будівництво будинків, і паралельно проводимо міжнародні зустрічі з УВКБ ООН з питань житла для переселенців, — ділиться успіхом Руслан ..
Зокрема українська команда міжнародного проекту допомоги біженцям Shelter Cluster не просто проявила інтерес до даного проекту «Кримської діаспори». Фахівці обох організацій спільно розробили проект фінансування будівництва індивідуального житла. Проект Екогромади переселенців став учасником міжнародної системи подачі грантів, і в цьому році у них з’явився реальний шанс отримати допомогу на будівництво селища в Київській області. Команді Shelter Cluster настільки сподобалася ця ідея, що вони заявили про своє сприяння в пошуку прямих донорів для реалізації проекту.
Екогромада умовно поки називається «проект Абрамовка», проте сама ділянка землі знаходиться окремо від цього населеного пункту. Земля виділяється з земель державної власності, в адміністративних межах Абрамовського сільради Вишгородського району Київської області. Цільове призначення — індивідуальне садівництво. До столиці шлях не такий вже близький — 47км, але ж не всім з поселенців потрібно щодня їздити на роботу до Києва. Таких менше 50%, решта ж планують працювати безпосередньо в селищі, де потрібно створювати інфраструктуру, магазини і сферу послуг. Так що і місця робочі створювати тут доведеться переселенцям і для себе, і сусідів.